Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Sve o regionalnoj košarci.

Moderator: Moderator

User avatar
Tajler Darden
Posts: 3793
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Tajler Darden » Sun Jul 28, 2019. 9:24 pm

Naziv ove teme omaž je profesoru Aleksandru Nikoliću, ocu naše košarke.

Ova tema biće namenjena radu trenera, postavkama igre i trenerskim idejama.
Kad ja pođoh na stadion, na stadion JNA,
ja ponesoh crno-belu, crno-belu zastavu.

VPJTS

User avatar
Misa Baksuz
Posts: 287
Joined: Mon Jul 29, 2019. 2:48 pm

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Misa Baksuz » Fri Sep 13, 2019. 11:44 pm


Odličan hammer play na slabijoj strani napada
to die by your side is such a heavenly way to die

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Admiral » Sat Sep 14, 2019. 12:49 am

Treneri koji su obeležili svetski kup se u konacnici vide i po rezultatima....to su Ernandez iz Argentine i Skariolo iz Španije, a komotno bi uz njih dodao Izraelaca Ginzburga.

Odmah upada u oči da su sva trojca imali "floor general" plejmejkera na terenu... Satoranski , Rubio, Kampaco.
I tu koristili na najbolji mogući način.

Sav nedostatak individualnog kvaliteta u odnosu na jače selekcije , Ginzburg i Ernandez su kompenzovali vrhunskom podelom uloga u ekipi. Satoranski i Kampaco su vrhunaki plejmejkeri...ali su stvari tako postavljene da i saigrače čine takvim.

Brusnu, Deku i Garinu, nametnuti da igraju na potpuno isti način kao u klubovima je posao za avansnu zlatnu medalju Ernandeza.

Ne znam da li sam kod ove tri selekcije video u kontinuitetu nekoliko neorgaizovanih napada ili loših rešenja šuta u smislu selekcije ili neke individuale budalaštine pojedinca koje su sve ostale selekcije imale u izobilju. Time su i pravili razliku... Uvek najbolje rešenje u datom momentu.

Sta reci za Spance?
U jednom od uvodnih postova sam napisao da su u najboljoj poziciji u startu, imaju laku grupu + nisu ih svrstavali u prvi red favorita....igraču koji zbirno imaju 41 reprezentativnu medalju....njih smo podcenili ?!

Španiju koju ne možeš da slomis.
Čak i kada Rubio i Gasol kao visoki plejmejker izgube kontrolu tu je Skariolo sa promenama odbrane da promeni ritam.
Varijante 1-2-2 u kojoj je krakati Rudy u prvoj liniji i prati nivo lopte do sada sam viđao samo u ženskoj košarci. A kad se adaptiras na tu gerilsku odbranu e onda promene na kombinovanu 4+1 gde guše najboljeg napadaca.
Brzo se transformišu jer u osnovi obe odbrane imaju linije sa po dva igrača + je Španija grupa taktički najobučenijih i namazanijih igrača na svetu.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

Kazandžija
Posts: 73
Joined: Tue Jul 30, 2019. 10:05 am

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Kazandžija » Sat Sep 14, 2019. 8:16 am

Nisam gledao sve njihove utakmice na turniru al su mi slicne stvari zapale za oko.
Skariolo- mislim da je uradio opasan posao. Odlicno podelio uloge, tacno se zna ko sta radi, igraci su izgledali jako dobro na terenu, pa mi je recimo Klaver delovao da mu je mnogo komfornije i opustenije nego u Barsi . Sto je svakako velika zasluga trenera. Dalje, deluje mi da je u odnosu na ranije godine birao malo jednostavnija resenja u napadu, nije se previse komplikovalo, jeste se opet igralo brzo, lopta ima protok, ekstra pas, ali cini mi se za nijansu manje, nisu preterivali kao ranije, sto se meni jako svidelo. Oko odbrane si sve napisao, odlicno je to sve izgledalo.

Rudi Fernandez- po meni mozda i kljucni igrac ove ekipe. Strasan posao radi. Neverovatno koliko se podredio ekipi, kao uostalom i u Realu u poslednje 2 godine. Od jednog egoiste koji voli da napada, sutira, trosi, pomalo i siluje dosao je do igraca koji u vec poznim godinama radi sve na terenu, i dalje sa energijom i zarom ko klinac, u odbrani odlican, u napadu ne toliko efikasan poenterski kao nekad, ali i dalje vrlo opasan. I tu bi bio ucinkovitiji da ne uzima obicno teske suteve pri isteku napadu ili kada primarne opcije nisu uspele. O tome koliku korist njegova ekipa ima od njegovih probijanja kroz blokove, laktovi i ostale fore necemo ni pricati. Da je prljav, jeste, malo ko ga voli ali da je majstor majstor je.

User avatar
Dovla_
Posts: 433
Joined: Wed Jul 31, 2019. 11:28 am
Location: 011

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Dovla_ » Sat Sep 14, 2019. 9:55 am

Admirale svaka čast,vrhunska analiza

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Admiral » Sat Sep 14, 2019. 11:40 am

Hvala Dovla.

Kazandžija, slozicu se oko napada Španaca, ali ću to povezati sa sazrevanjem i nivoom koji je Riki Rubio dohvatio kao igrač. Gazda je na terenu, i bira bas to, jednostavna a kvalitetna napadačka rešenja. Kad na to dodas Gasola kao visokog plejmekera ima dva vrhunski pouzdana igrača da kontrolišu ekipu.

Defanzivni potencijal Španaca je nenormalan. Claver je igrač sa najvećim defanzivnim uticajem u Evroligi, Gasol jedan od najboljih visokih u NBA, Rubio Rudi + Juanco...sjajno.

Bravo za Rudija, ali to pokazuje njegovu veličinu.
Čovek se potpuno podredio ekipi i ulozi... verovatno i svestan godina koje ima menja način igre što je za naklon.
I još nešto... 10 reprezentativnih medalja, 2 Evrolige, 5 ACB titula,1 ULEB kup...i tolika glad za trofejima...pa bravo majstor.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

User avatar
andrija
Posts: 6
Joined: Tue Oct 01, 2019. 7:52 pm

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by andrija » Wed Oct 02, 2019. 11:18 pm

Evo malo zanimljivih napada na zonu





ne znam kako se lepi link za youtube :blush:
Last edited by Tajler Darden on Wed Oct 02, 2019. 11:29 pm, edited 1 time in total.
Reason: Samo kopi-pejst uradiš.

User avatar
andrija
Posts: 6
Joined: Tue Oct 01, 2019. 7:52 pm

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by andrija » Wed Oct 02, 2019. 11:58 pm

Last edited by Tajler Darden on Thu Oct 03, 2019. 12:03 am, edited 1 time in total.
Reason: Pokušaj idući put samo da opet učitaš poruku. Tako ja editujem.

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Admiral » Thu Oct 10, 2019. 5:11 pm

Bravo Andrija, samo kači ovakve stvari.

Nego, ono sto mi poprilično bode oči je ta "modernizacija" kosarke koja je postala uzasna.
Juče gledam Euro cup, apsolutno svi mečevi isti.
Gledas iste stvari, samo se akteri menjaju.

Pad individualnog kvalitete napadača i fizička snaga odbrane, doveli su do toga da gledamo preuzimanja do besvesti.
S jedne strane napadači vise nisu tako kvalitetni da te sa dva driblinga bace u prvi red tribina, a s druge strane defanzivca toliko veliki i snažni da neutralisu čak i niski post....ili under size centri pa brane igraca spolja. Preuzmi bekom Pekovica npr, ili neki centar Djinobilija....vazi.

Potpuno je ne bitno postalo da li imas odbranu za tako nesto. Osedim kad vidim da Ojo preuzme igraca spolja.

Ako se odbrana svela na to, da materijalizuje gore navedeno, napad se sveo na rešavanje MM driblingom ka košu, a ostala četiri igrača drže širinu i čekaju da kazne pomaganje izazvano preuzimanjem.

Nema puno ni kretnji.... Kako i da bude kad pravis dvostruku za Berona, a centar ga preuzme i neutrališe cao pozicioni napad.

Sve je to po p.s-u....ali su mi timovi izgubili identitet kakav su npr u EL imali pre 10tak godina, pa znas da Sijena ne gleda kos dok ne promene 10 dodavanja u napadu.... KKP samo niski post, PAO samo centralni pik, ili Bamberg sa Flemingom i njegovim koledz kretnjama u EL......
Svako je imao identitet koji se potpuno izgubio.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Pavlaka » Thu Oct 10, 2019. 5:26 pm

Potpuno se slažem,sve se svelo na šablon. Ne mogu pričati previše iz ugla trenera, ali znam šta mi treneri traže i to je uglavnom ovo što je kolega Admiral gore ispisao...

Svi treneri gledaju da smanje miss match koliko god je moguće, a posebno su slični u zahtevima kakvog centra i pleja žele.

Centri koji su traženi su tzv vertikalci, rim protectori, a u napadu je poželjno da imaju pik igru. Ali čak i kad nemaju su dobrodošli i na najviši nivo (videti npr Mosley sad). Kad ih pitam, dobro jasno je šta time dobijate itd, itd, ali zar vam nije stalo da imate i dubinu u ekipi, da ne igrate samo horizontalno,odgovora uglavnom nema. Hajde da razumem da dovedu igrača koji napada leđima sa druge pozicije, ali i to decidno odbijaju...

Kod pleja se traži šut, agresivnost i pik igra, odnosno kako egzekucija, tako i distribucija iz pika. Ostalo ih slabo zanima.

I na kraju dobijemo taj produkt, da gledamo kloniranu košarku od tima do tima

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Admiral » Fri Oct 11, 2019. 9:06 am

Koja bi uloga bila Mosleya npr pre 10tak godina? Ili Bolomboya, Lazica.... ?
Kosarka se skroz promenila, sad su oni na ceni, jer smanjuju MM bilo licem u lice, ili Laza kog niko ne moze da resi na low postu.
Dovoljno je da ne izlazis iz teretane, da imas dovoljno brze noge i maaalo osecaja za prostor ti si igrac za EL rotaciju.

Jedina "novina" koja se pojavila to je fintiranje u odbrani sa prvog pasa da se poremeti napadac sa loptom ako ostane u MM sa centrom.
Gledam Kalinica sinoc, svaki put je fintirao, bez obzira sto Beron promil sanse nije imao da obidje Veselog licem u lice.

Ofanzivnih setova, kretnji bez lopte, blokova ima sve manje.... ne mozes bez lopte da napravis prednost, jer se sve preuzima, i sto treneri hoce vise vremena da imaju za resavanje MM. Smucili su mi se rogovi, urucenje, ili tkz Spanski pik.... i teraj....svi isto.

Primer toga, video se sinoc u Areni.
Stagger za Berona koji igramo drugu godinu za redom juce probali dva puta i odustali... jer Veseli komotno preuzme izlaznu kretnju, a na niskom postu nemamo opciju jer je Kalinic obicno cuvao Berona.


Koliko je low post sampionska kosarka, videlo se na primeru CZ u 1/2 finalu i finalu Aba lige.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

Nemanjic
Posts: 870
Joined: Fri Sep 27, 2019. 4:44 pm

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Nemanjic » Fri Oct 11, 2019. 11:18 am

Slazem se ja sve sa vama oko low post kosarke,ja sam veliki ljubitelj iste,ali zadnjih desetak godina se ubrzala kosarka,promenila su se pravila sto je islo na ruku da se sve ubrza i tu teski centri sve vise gube uticaj,vise se trci...neko pre neki dan napisa da ce da se pojavi neki opasan centar koji ce to da promeni i tako mozda promeni sadasnji stil igre,mozda,ne znam,ali nisam bas siguran u to.

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Admiral » Fri Oct 11, 2019. 7:10 pm

Pa ako bude sposoban da menja način igre u EL, brzo ce taj u NBA :D

Tendencija kosarke ide ka tome da bude 5 bekova, sto mi se nikako ne svidja.
Generalno sto kazes, menjanjem pravila i poziciono se igra sve manje i manje.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

User avatar
Misa Baksuz
Posts: 287
Joined: Mon Jul 29, 2019. 2:48 pm

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Misa Baksuz » Fri Oct 11, 2019. 11:16 pm

Low post je izumro odlaskom kvalitetnih visokih igrača iz Europe u NBA. Nema tu puno mudrosti. Ostaju samo ovi tehnički siromašni centri koji ne igraju leđima. Zato se sve više i preuzima taj pik jer nema opasnosti u reketu. Volio bih vidjeti trenera koji će preuzimati pik protiv ekipe u kojoj igra Peković npr.
to die by your side is such a heavenly way to die

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Profesor Aleksandar Nikolić - trenerski kutak

Post by Pavlaka » Sat Oct 12, 2019. 2:52 am

Naravno da to niko ne bi preuzeo, i da je 80% dobrih low post igrača u NBA. Ipak, za NBA više nije dovoljno da je centar dobar sa lp, već se traži i range u šutu (3 poena, ne samo mid range). Tako iz lige ispadaju igrači poput Greg Monroe i završavaju u Bajernu za smešne pare za EL nivo... Isto i Kosta Koufos, Mozgov, Udoh slabo upotrebljiv, Jeff Withey...

Može se dovesti opasna low post zver ko zna svoj posao skauta i GM, ali praktičan rad i iskustva sa trenerima govore da malo koji od njih ume da koristi takve igrače u maksimalnoj meri u današnjoj košarci. U njima vide velike nedostatke, umesto da vide ogromne komparativne prednosti.

Još se često kaže da američki treneri ne umeju da koriste lp igrače (bez range), što se pokazalo kao glupost. Dovoljno je uporediti igre Papagiannis pod Pitinom i pod Pascualom, i svima sve jasno.

Biće da je u Evropi to izumrlo, jer je trenerima ovako lakše... A igrača ima koliko voliš, evo i prošlog i ovog leta sam dvojici trenera nudio lp majstora Tyler Davis - a, nisu se baš uhvatili za njega.

Post Reply