IT sektor

Filmovi, serije, muzika, tehnologije, putovanja...

Moderator: Moderator

User avatar
Monogamija
Posts: 1650
Joined: Mon Jul 29, 2019. 1:13 pm

Re: IT sektor

Post by Monogamija » Thu Nov 07, 2019. 8:00 pm

Mi 9. Odlične specifikacije ima. Kod mene na poslu nekoliko kolega ga je uzelo za službeni i plus je jako dobar sa 2 kartice. Brz, baterija obzirom na 2 kartice odlično drži.
Ciganin sam to ne menja stvari, ciganin je bio i moj stari...

"Pa dajte taj gol više!" Gojko Andrijašević 08.10.2020.

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: IT sektor

Post by Vesely.24 » Thu Nov 07, 2019. 10:48 pm

Ja bih izabrao note 8 pro. Dobar IPS ekran ali sa vidljivim stranicama. Dobra grafička, ne greje se puno (što se na primer očekivalo) jer ima dobro hlađenje. Baterija 4500 mAh, 18 vati punjač, odlična. Dobre kamere čije su senzore zajedno razvili Xiaomi i Samsung. Ne treba očekivati ništa spektakularno, sve je dobro ali daleko od savršenog. Za uloženi novac je možda i najbolja opcija u ovom cenovnom rangu uzevši u obzir kvalitet izrade, bateriju, odličan hardver, dobar ekran, kameru. Na KP može da se nađe i za 250 eura.
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

User avatar
hehule
Posts: 64
Joined: Sat Aug 03, 2019. 1:20 pm

Re: IT sektor

Post by hehule » Thu Nov 07, 2019. 11:07 pm

Na KP sam i gledao.
Gledao sam na yt poređenja note 8 pro i mi 9 lite, po untutu i nekim testovima, mi je dosta bolji, ali se na snimku vidi da note 8 pro brže otvara aplikacije i startuje.
Razlika u slici je na strani mi 9 lite, a i manji je.

Naka
Posts: 891
Joined: Mon Jul 29, 2019. 1:02 pm

Re: IT sektor

Post by Naka » Fri Nov 08, 2019. 4:00 pm

hehule wrote:
Thu Nov 07, 2019. 6:38 pm
Mi 9 lite, Mi 9 se ili Redmi note 8 pro?

Šta preporučujete?
Prvo kome kupujes telefon? Sebi ili zeni/devojci/majci?

Mi 9SE je odlican telefon, sa solidnom baterijom ali je zenski. Telefon za one sa manjom sakom (a opet je ekran veliki).

Mi 9lite je naslednik gore pomenutog telefona, samo za muskarce. U sustini oblikom je isti, samo dimenzijama i tezinom veci. Ima znatno vecu bateriju, a samim tim drzi mnogo mnogo duze. Takodje ovaj telefon ima prosirivu memoriju (znacajno s obzirom da ima tu visokopikselnu kameru koja pravi slike veceg memorijskog gabarita).

Redmi note 8 ima ispod kucista sasvim druge komponente. Ova prva dva telefona (Mi 9se i 9lite) igraju na sigurnu kartu i na Snapdregona, a Redmi Note 8 ima Mediatek Helio procesor. Losije je arhitekture (deblji za 2nm) ali ima kao neku vrstu vodenog hladjenja. Sto se tice baterije, isto kao kod Mi 9 lite. Sto se tice kamere, sva tri telefona imaju isti senzor. Sociva se razlikuju minimalno, pa se shodno tome razlikuju i fotografije, ali skoro i neprimetno. Redmi ima kao 64mpx kameru (u sustini to je 4 piksela u pikselu na 16 mpx kameri - sve se to softverski interpolira). Redmi ima jos jednu kameru vise, za makro mod (ako si ljubitelj slika biljaka i insekata).

Ono sto ih jos razlikuje, jeste otisak prsta. Kod prva dva on je ispod ekrana, kod Redmi on je na ledjima. Sam biraj sta ti je prikladnije za otkljucavanje (ja preferiram napred - brze i prakticnije).
Razlikuje ih i ekran... E to je onaj subjektivni osecaj. Neko vise voli prirodne boje, neko zasicenije. Ja vise volim Amoled. Crno je crno, ali belo je vise prljavo belo. Kod IPSa crno nikad nece biti crno kao kod amoleda, ali belo je bas belo. Takodje Amoled vise stedi bateriju jer radi na drugacijem principu od IPSa (znatno stedljiviji ali i znatno skuplja izrada).

Ako te jos nesto zanima, pitaj?

User avatar
hehule
Posts: 64
Joined: Sat Aug 03, 2019. 1:20 pm

Re: IT sektor

Post by hehule » Fri Nov 08, 2019. 4:49 pm

Hvala Naka, to oko procesora mi je bilo nejasno. Oba telefona su na kp 30.500 dinara
Naveo sam SE iz razloga što nisam ljubitelj ogromnih telefona, tako da mi to "što je za manje šake" odgovara, ali iz drugih razloga.

Mislim da će u mom slučaju presuditi amoled ekran. 4 godine sam na ips, malo bih da promenim.

Naka
Posts: 891
Joined: Mon Jul 29, 2019. 1:02 pm

Re: IT sektor

Post by Naka » Fri Nov 08, 2019. 5:34 pm

Mi9 se i Mi9 lite koriste Kvalkom Snapdragon (Qualcomm Snapdragon) procesore 710/712 u 10nm tehnoligiji. Redmi Note 8 Pro koristi Mediatekov Helio G902T u 12nm tehnologiji.
Prvo ovo nm oznacava proces proizvodnje, sto su sitniji to znaci vise stvari upakovanih u jezgro, a samim tim brzi i stedljiviji. Drugo, Kvalkom je kvalitetniji proizvodjac od Mediateka (koji se do sada uglavnom ugradjivao u telefone striktno vezane za kinesko trziste).
Dosta aplikacija se takodje prilagodjava procesoru pri samoj izradi (odnosno njegovom procesuiranju - otuda je apple uvek drzao primat po brzini jer su njihove aplikacije bez "prevodioca" preko samog jezgra). I u tom segmentu je Kvalkom u prednosti. Mada brojcano je mozda nabudzeniji Mediatek (ali sve su to samo obicni benc testovi).

A sto se tice velicine, moras oba telefona da uzmes u ruke. Mi 9se je zaista mali.

User avatar
hehule
Posts: 64
Joined: Sat Aug 03, 2019. 1:20 pm

Re: IT sektor

Post by hehule » Fri Nov 08, 2019. 5:47 pm

Hvala ti puno još jednom za detaljna objašnjenja.

Svakako pre nego što kupim telefon (izvesno mi9 lite) ću isti malo "da propustim kroz šake"

Do sada sam bio jako sumnjiv prema Xiaomi brendu, ali me svi iz okoline demantuju... Tako da, na takav hardver...

Naka
Posts: 891
Joined: Mon Jul 29, 2019. 1:02 pm

Re: IT sektor

Post by Naka » Fri Nov 08, 2019. 11:22 pm

Nista nista... Mislim da je Mi9 lite sasvim dobar izbor.
Ja koristim 2 godine Mi Note 3 i prezadovoljan sam... Iako indirektno radim za Huawei, uvek Xiaomi ispred :D

User avatar
hehule
Posts: 64
Joined: Sat Aug 03, 2019. 1:20 pm

Re: IT sektor

Post by hehule » Sat Dec 28, 2019. 8:04 pm

Da li je neko kupovao Xiaomi telefone na KP?

Sa kojim romom dolaze, Global ili Eu? Preporuke i/ili iskustva sa nekim prodavcem su dobrodošle. Može i u pm

User avatar
Viduka
Posts: 771
Joined: Wed Jul 31, 2019. 9:31 pm

Re: IT sektor

Post by Viduka » Sat Dec 28, 2019. 10:25 pm

hehule wrote:
Sat Dec 28, 2019. 8:04 pm
Da li je neko kupovao Xiaomi telefone na KP?

Sa kojim romom dolaze, Global ili Eu? Preporuke i/ili iskustva sa nekim prodavcem su dobrodošle. Može i u pm
Ja 2x(Redmi note 4x i Redmi note 7) i vise sam nego zadovoljan izborom. Sto se tice ROM verzije na oba je Global i radi perfektno. Sto se tice preporuke, tu ne mogu da ti pomognem, posto sam kupovao od razlicitih ljudi i bez necije sugestije.

User avatar
hehule
Posts: 64
Joined: Sat Aug 03, 2019. 1:20 pm

Re: IT sektor

Post by hehule » Sat Dec 28, 2019. 10:37 pm

Hvala svakako. Pitam zbog nekih detalja na 9t pro telefonu, jer navodno ima neki bag sa notifikacijama na Globalnom romu koji EU nema...

MMM
Posts: 1522
Joined: Sat Jul 27, 2019. 4:05 pm

Re: IT sektor

Post by MMM » Fri Mar 13, 2020. 9:20 am

Kako očistiti mobilni telefon pogledajte u videu u kojem Lena Ćirić za BBC sajt prica o istome.

User avatar
Brižni-ponovo napada
Posts: 542
Joined: Mon Jul 29, 2019. 11:47 pm

Re: IT sektor

Post by Brižni-ponovo napada » Wed Sep 09, 2020. 6:22 pm

Da nema ko slučajno Xiaomi Redmi 9s?
Može pisati i u direct.
Pusti,pusti da te Mozli

Post Reply