Književno veče

Filmovi, serije, muzika, tehnologije, putovanja...

Moderator: Moderator

Post Reply
User avatar
B13
Posts: 324
Joined: Thu Jul 25, 2019. 3:00 pm

Književno veče

Post by B13 » Wed Jul 31, 2019. 1:56 am

Utisci, diskusije, preporuke...

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Vesely.24 » Thu Aug 01, 2019. 6:23 pm

Nakon odgledane serije Černobil, pročitao sam knjigu Černobilska molitva. Knjiga sa sastoji samo od teksta koji su napisali ljudi koji su doživeli tu nesreću i dobrovoljaca koji su išli da pomognu u saniranju nastale štete. Knjiga ostavila ogroman utisak na mene, pogotovo kako su meštani Černobila i Pripjata doživeli nesreću ili kako su žene zaraženih muškaraca opisale poslednje dane života njihovih muževa i u šta su se pretvarali. Opisane scene u knjizi su mi neuporedivo jezivije od onih koje su prikazane u seriji.

Spoiler!
Image
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

User avatar
Monogamija
Posts: 1650
Joined: Mon Jul 29, 2019. 1:13 pm

Re: Književno veče

Post by Monogamija » Thu Aug 01, 2019. 7:10 pm

Nešto slično postoji vezano za atomsku bombu na Hirošimu i Nagasaki. Pre 10ak godina sam čitao knjigu o tome kako su ljudi doživeli trenutak pre bombe i apokaliptične scene kada su došli k sebi i sva dešavanja u vremenu posle bombardovanja. Jeza mi je podilazila dok sam je čitao. Pokušaću da se setim tačnog naziva.
Ciganin sam to ne menja stvari, ciganin je bio i moj stari...

"Pa dajte taj gol više!" Gojko Andrijašević 08.10.2020.

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Vesely.24 » Sat Aug 03, 2019. 10:11 pm

Da nije u pitanju Poslednji voz iz Hirošime?
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

User avatar
Monogamija
Posts: 1650
Joined: Mon Jul 29, 2019. 1:13 pm

Re: Književno veče

Post by Monogamija » Sun Aug 04, 2019. 8:50 am

Ma čini mi se da je ovo dosta starije štivo, iz nekih 80ih godina. Blokirao mi mozak skroz, sećam se i slike na knjizi, ali imena nema šanse.

Slično je dešavanje kao i u spomenutoj.
Ciganin sam to ne menja stvari, ciganin je bio i moj stari...

"Pa dajte taj gol više!" Gojko Andrijašević 08.10.2020.

User avatar
Tajler Darden
Posts: 3793
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Tajler Darden » Mon Sep 16, 2019. 11:08 pm

Da li postoji neka aplikacija za čitanje knjiga?

Imam aplikaciju Aldiko i dobra mi je što se tiče knjiga na engleskom. Postoji li nešto slično, a da je na srpskom?
Kad ja pođoh na stadion, na stadion JNA,
ja ponesoh crno-belu, crno-belu zastavu.

VPJTS

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Vesely.24 » Tue Sep 17, 2019. 9:31 am

Možeš da skineš sa sajta balkandownload.org knjige i da ih ubaciš u aplikaciju Aldiko i tako da čitaš.
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

User avatar
Tajler Darden
Posts: 3793
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Tajler Darden » Tue Nov 12, 2019. 12:07 am

Srđan Veličković - Unapred osuđen.

Priča o izgubljenoj borbi za pravdu u zemlji Srbiji.
Kad ja pođoh na stadion, na stadion JNA,
ja ponesoh crno-belu, crno-belu zastavu.

VPJTS

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Vesely.24 » Thu Nov 14, 2019. 12:10 am

Ubiti pticu rugalicu - Harper Li, klasik američke književnosti. Odlično književno delo, svaka preporuka za tu knjigu. Ispričana iz ugla šestogodišnje devojčice čiji je otac advokat i brani crnca koji je optužen za silovanje bele žene. Iako je suština knjige da govori o rasizmu, napisana je tako da je meni delovalo da je to priča koja se odvija u pozadini. Knjiga sa dosta misterija i zanimljivih i nepredvidljivih događaja.
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Vesely.24 » Sun Dec 08, 2019. 10:02 pm

Ilon Mask: Tesla, SpaceX i potraga za fantastičnom budućnošću - knjiga koju je napisao novinar Ešli Vens koji je intervjuisao preko 300 ljudi uključujući i samog Maska koji je u prvom navratu odbio da da svoj doprinos pisanju knjige. Knjiga o čoveku koji je stvorio Zip2 pa njegovom prodajom ceo novac uložio u pravljenje X.com (kasnije PayPal), zatim prodajom X.com sav novac uz ogromne donacije i kredite uložio u SpaceX i Teslu, kasnije pomogao stvaranju i SolarCitya... Priča o tome kako su napravljene navedene kompanije, kako su birani ljudi koji će raditi u tim kompanijama, detaljan opis koliko je Mask verovao u sve svoje ideje i koliko je bio dosledan svom poslu. Mnogo zanimljivih priča iz svakodnevnog života Ilona, o tome kako su mu radnici radili preko 90 sati nedeljno, kako je skrpio prvi auto za javno predstavljanje, od toga da je u trenucima razvoja SpaceX-a dok je imao novca umeo je da zakupi avion i lično da odnese deo za raketu koji je neophodan do toga da je u nekom narednom periodu putovao avionom kao i svi ostali građani. U knjizi se govori i o njegovim prijateljima, ženama, petoro dece ali i o preminulom detetu. Svakako preporuka za čitanje ove knjige, pogotovo ljudima koje interesuje ova tematika ali i sam Ilon Mask.
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

Nemanjic
Posts: 870
Joined: Fri Sep 27, 2019. 4:44 pm

Re: Književno veče

Post by Nemanjic » Tue Dec 10, 2019. 11:45 pm

Po slobodi rekoh ovde da pitam,posto sam video da je Tajler stavljao nesto na tw o onoj knjizi Unapred osudjen...znas li neko mozda kako najlakse da dodjem do te knjige?Pokusavao sam nesto da narucim preko onog sajta,ali imam neki problem,mozda ne salju ovamo kod nas na KiM ili je nesto drugo u pitanju.Ako neko zna moze i u PP da mi odgovori da ne gnjavimo temu.

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Vesely.24 » Sun Dec 22, 2019. 12:17 am

Prvi put mi se desilo u životu da nisam mogao da pročitam knjigu do kraja. Krenuo sam da čitam Velikog Getsbija i toliko mi je bilo nezanimljivo, dosadno, bez nekih dešavanja da sam na pola knjige odustao iako sam pokušao da to ne uradim.
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

User avatar
Vesely.24
Posts: 342
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Re: Književno veče

Post by Vesely.24 » Mon Jan 13, 2020. 10:43 pm

Kao Karizijev fan, pročitao sam i Igru šaptača. Knjiga je na neki način nastavak Šaptača i pojavljuje se nekoliko istih likova ali se sama radnja knjige Šaptač ne nastavlja. Nastavlja sa svojim stilom da kraj jednog dela tera na čitanje novog ali nije me nešto previše oduševila knjiga. Ubačen je taj element igre na kojoj je zasnovana cela knjiga i to mi nije nešto baš leglo, navikao sam na drugačiji stil krimića. Početak knjige mi je baš mnogo obećavao ali sam usled velikih očekivanja na kraju malo i razočaran.
Svi smo mi radosni, samo je Jan Veseli.

MMM
Posts: 1522
Joined: Sat Jul 27, 2019. 4:05 pm

Re: Književno veče

Post by MMM » Sun Mar 15, 2020. 10:32 pm

Delfi je otvorio pristup e knjigama.
Zbog koronavirusa Bookmate aplikacija trenutno ima akciju za sve nove članove. Pristup celokupnoj biblioteci potpuno besplatno na mesec dana. Treba da skinete aplikaciju, ulogujete se i ukucate promo kod SEDIGDESI.

Post Reply