Draško Gogov: Partizan je bio kulturno-obrazovna sportska ustanova

Video i tekstualni intervjui sa ljudima iz sporta.

Moderator: Moderator

Post Reply
MMM
Posts: 1522
Joined: Sat Jul 27, 2019. 4:05 pm

Draško Gogov: Partizan je bio kulturno-obrazovna sportska ustanova

Post by MMM » Thu Aug 15, 2019. 9:46 pm

Naš prvi sagovornik je Draško Gogov, najbolji strelac tima Pallanuoto Trieste sa 45 golova u najkvalitetnijoj italijanskoj ligi A1 i deseti strelac lige. Sa šest godina počeo je da trenira u Crvenoj zvezdi a u Partizan je prešao 2008. godine. Bivši vaterpolista Partizana i mađarskog Pečuja sa nama je pričao o predstojećoj sezoni, o tome kako vaterpolo danas izgleda ali i o nekim vansportskim temama.

Image


Na koji način je promena pravila uticala na vaterpolo?

Dodatno je ubrzala igru koja je već bila dovoljno brza. Moje mišljenje nije pozitivno kao kod 99 posto ljudi, ubrzala se igra do maksimuma i izrabljivanje igrača je isto maksimalno zato što su smanjeni odmori, smanjen je broj tajm-auta, igra je sve brža i brža, a neke suštinske promene nema. Veći broj isključenja i na taj način se uništava lepota igre i vaterpola kao jednog pravog muškog sporta koji je poznat po duelu.

Da li ste imali nekoga iz svoje profesije na koga ste se ugledali?

Da, na primer Aleksandar Šapić i Vladimir Vujasinović.

Koja je razlika u „vaterpolo školama” između SFRJ zemalja i Italije i Mađarske?

Najveća razlika je u pristupu i čitavoj filozofiji. Kod nas se poraz shvata tragično, sve je na život i smrt, dok oni na to više gledaju kao na zabavu. Naša SFRJ škola se bazira na odbrani, sve počiva na njoj i ona je stub svega. U Italiji je to malo drugačije, oni više idu na individualnu kreativnost, ne drže toliko striktno do odbrane jer igraju više na brzinu i slično.

Nakon Olimpijskih igara reprezentaciju čeka smena generacija. Ko će biti budući nosioci nacionalnog tima?

Nosioci tima će sigurno biti Mandić, koji je tu već jedno sedam godina i Jakšić, koji je prisutan već nekoliko godina. Njih dvojica se prema mom mišljenju najviše ističu po kvalitetu, iskustvu i svemu ostalom. Sigurno da će se vremenom nametnuti još neki, nadam se da će ih biti što više.

Poznato je da ste bili saigrač, ali i protivnik najboljim vaterpolistima sveta. Ko je na Vas ostavio poseban utisak?

To je neko mnogo stariji od mene, ko je meni najviše bio trener, a to je Vlada Vujasinović. Ja sam imao tu čast da igram i sa njim i protiv njega kada sam imao šesnaest, sedamnaest godina. Igrao sam sa njim dok sam bio član Partizana, a kada sam igrao za Banjicu, koja je druga ekipa Partizana, sam domaće prvenstvo igrao protiv njih. Vujasinović ima takav pristup, takvu ozbiljnost, glad za rezultatom i uspehom sa 39 godina koliko je imao tada i to je nešto neverovatno. Sa druge strane, ima bezbroj igrača koji fasciniraju i kvalitetom i posvećenošću kao što su Filip Filipović, Andrija Prlainović, Mađar Varga…

Kako komentarišete prethodnu sezonu Vašeg tima?

Bezveze… Zato što je objektivno, po igračkom kvalitetu ekipa sigurno za Evropu, a spletom nekih čudnih okolnosti nismo ni blizu dostigli svoj maksimum, ali se nadam da ćemo to ove godine da ispravimo.

U protekloj sezoni Vaš tim se borio za opstanak u nacionalnom prvenstvu. Kakva su očekivanja od sezone koja je pred nama?

Jeste, tim se borio za opstanak ali je vrlo bitna stvar da je tim bio na dve pobede od plej-ofa i to svedoči o jačini lige. Italija je trenutno najjača liga u vaterpolu i nadam se da ćemo ove godine da budemo jači za nekoliko pobeda i da se izborimo za plej-of.

Vaš bivši klub Partizan godinama se nalazi u teškoj finansijskoj situaciji. Kako gledate na to stanje višestrukog prvaka Evrope?

Tragično, mislim da je to tragično… Mislim da je to velika sramota za našu zemlju zato što je Partizan srpski brend, pogotovo u vaterpolu. To je najveća vaterpolo institucija na celom svetu, kako u radu sa mlađim kategorijama, po ponašanju, vaspitavanju mladih igrača i broju igrača koje je iznedrio, tako i po rezultatima koje je postizao. To je naša sramota, kao kada bi Amerikanci dozvolili da se ugase Los Anđeles Lejkersi. Ono što je još veći problem, a što ljudi možda ne shvataju, jeste da je tu treniralo oko hiljadu dečaka, a pošto se urušava klub oni idu na ulicu ili druga mesta. Ne mogu svi ni da treniraju niti da pređu u druge klubove. To je najveći problem jer je Partizan pre svega bio kulturno-obrazovna sportska ustanova.

Da li su doping kontrole u Italiji i Mađarskoj oštrije nego u našoj zemlji?

Jesu, pre svega što su prvenstva njihovih zemalja mnogo ozbiljnija i to je sve na mnogo višem nivou. Zbog toga je mnogo veća mogućnost doping kontrole. Kako drže do toga da im lige budu na visokom nivou, tako i drže do toga da ne bude dopinga.

Kakvi su Vaši dalji planovi u karijeri?

Moji svi planovi su sada vezani za Trst, da što bolje prođe sezona tamo, pa ćemo videti.

Uz to što ste profesionalni sportista, istovremeno ste i student na Pravnom fakultetu. Na koji način Vaše obrazovanje trpi zbog sportske karijere?

Moj ceo život trpi zbog vaterpola jer profesionalni sport oduzima toliko vremena da je sve ostalo u drugom planu. Studiram i ne odustajem zahvaljujući razumevanju ljudi sa fakulteta i ljudi iz kluba. Izlaze mi u susret da kada je moguće da dođem i polažem ispite. Studiram zadovoljavajućim tempom u odnosu na to kakve obaveze imam.

Image


Od 2017. godine stanovnik ste Trsta. Koje znamenitosti grada biste preporučili našim čitaocima kao obavezna za posetu?


Pošto ja mnogo volim da jedem, preporučujem svima sladoled koji je bio proglašen za najbolji sladoled na svetu, u gelateri Zampoli. Preporučujem svima da ga probaju jer je to nešto neverovatno, ja nisam ni jeo sladoled pre nego što sam otišao u Trst. Od ostalih stvari, tu je dvorac Miramare, glavni gradski trg Piazza Unita d' Italia, srpska crkva Svetog Spiridona na trgu Ponte Roso i to je deo koji su Srbi izgradili, velelepna naša crkva koju preporučujem svima da posete.

Koju knjigu biste preporučili našim forumašima?

Uh, ja trenutno čitam građansko i stvarno pravo… Ali preporučio bih knjigu Sapijens, koju je pisao jedan Jevrejin o nastanku ljudskog roda, vrlo je zanimljiva.

Koja je Vaša omiljena serija i omiljeni film?

Poslednja serija koju sam odgledao i kojom sam fasciniran jeste „Besa“. Svima je preporučujem jer je vrhunski odrađena i od mene ocena ne 10, nego 100. Što se filma tiče volim domaću kinematografiju i recimo da mi je Balkanski špijun omiljen.

Naša zemlja je poznata po velikom broju kafana i mesta za izlaske. Da li smatrate sebe boemom i koju pesmu najviše volite da naručite u kafani?

Ne mogu da smatram sebe boemom zato što ne izlazim puno, već koliko mogu. Preporučio bih obilazak svih kafana u Skadarliji i onih u kojima ima naše narodne muzike. Volim restoran Voulez-Vous na Vračaru i tamo sam non-stop jer imaju najbolju kuhinju u gradu. Pesma koju poručujem u kafani je Makedonsko devojče.

Da li imate neku neostvarenu želju?

Imam, da igram za reprezentaciju Srbije na Olimpijskim igrama i osvojim zlato.

Gde vidite sebe za deset godina?

Vidim sebe kao advokata i uspešnog bivšeg vaterpolistu.

Da li postoji pitanje koje ste oduvek želeli da Vam neko postavi, a nije?

Ne postoji, zaista.


Veliku zahvalanost dugujemo Drašku na odvojenom vremenu i želimo mu svu sreću u nastavku karijere.

User avatar
Tommen
Site Admin
Posts: 800
Joined: Thu Jul 25, 2019. 2:22 pm

Re: Intervju sa Draškom Gogov

Post by Tommen » Thu Aug 15, 2019. 9:52 pm

Odlican intervju sa odlicnim sagovornikom.

User avatar
Viduka
Posts: 771
Joined: Wed Jul 31, 2019. 9:31 pm

Re: Draško Gogov: Partizan je bio kulturno-obrazovna sportska ustanova

Post by Viduka » Fri Aug 16, 2019. 5:16 pm

Bravo za intervju i veliko hvala vasem sagovorniku na odvojenom vremenu.

User avatar
Monogamija
Posts: 1650
Joined: Mon Jul 29, 2019. 1:13 pm

Re: Draško Gogov: Partizan je bio kulturno-obrazovna sportska ustanova

Post by Monogamija » Sat Aug 17, 2019. 2:15 pm

Odličan intervju. Nek nam ovo bude pelcer.
Ciganin sam to ne menja stvari, ciganin je bio i moj stari...

"Pa dajte taj gol više!" Gojko Andrijašević 08.10.2020.

Post Reply