Košarkaški radar

Sve o regionalnoj košarci.

Moderator: Moderator

Post Reply
User avatar
Tajler Darden
Posts: 3793
Joined: Wed Jul 24, 2019. 9:40 pm

Košarkaški radar

Post by Tajler Darden » Sun Jul 28, 2019. 8:57 pm

Ovo će biti tema namenjena analizama igrača. Lično cenim, znajući ko će na forumu pisati, ova tema biti vredna čitanja.
Kad ja pođoh na stadion, na stadion JNA,
ja ponesoh crno-belu, crno-belu zastavu.

VPJTS

Čekićar
Posts: 1809
Joined: Wed Jul 31, 2019. 11:29 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Čekićar » Thu Aug 01, 2019. 11:21 pm

Izraelci nastavljaju da dovode zanimljive amere,novi igrac Hapoel Holona je snajperista Marcus Foster koji je proslu sezonu proveo u Koreji u ekipi DB Promy

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Pavlaka » Fri Aug 02, 2019. 8:30 am

Marcus Foster će brzo do Evrokupa, ali je malo i skup. Već u prvoj sezoni je došao do 250-300k u Aziji, što je previše...Biće možda i najbolji bek tamo ispod radara.

Još jedan zanimljiv potpis ovih dana je krilni centar Justin Tillman. Ima elitne fizikalije za modernu košarku, pratiću ga baš sa pažnjom. On je potpisao za Gilboa Galil, inače bivši student VCU. 203 cm, 103 kg, vrlo mobilan na 4,može 5 isto.

Čekićar
Posts: 1809
Joined: Wed Jul 31, 2019. 11:29 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Čekićar » Fri Aug 02, 2019. 11:39 am

Pavlaka wrote:
Fri Aug 02, 2019. 8:30 am
Marcus Foster će brzo do Evrokupa, ali je malo i skup. Već u prvoj sezoni je došao do 250-300k u Aziji, što je previše...Biće možda i najbolji bek tamo ispod radara.

Još jedan zanimljiv potpis ovih dana je krilni centar Justin Tillman. Ima elitne fizikalije za modernu košarku, pratiću ga baš sa pažnjom. On je potpisao za Gilboa Galil, inače bivši student VCU. 203 cm, 103 kg, vrlo mobilan na 4,može 5 isto.
Undersized 5,preuzima sve,skacon,neko bi rekao moj tip centra:)..On je Fosterov saigrac iz DB Promy-ja:)..Izrael je jako zanimljivo americko trziste..Bas sam slusao Avdiju(seniora) kako prica o tome da njih evropski igraci ne zanimaju,da jako tesko mozes da ih nagovoris da dovedu evropskog igraca..

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Košarkaški radar

Post by Admiral » Fri Aug 02, 2019. 6:01 pm

To je pre svega zbog poreza.

Američki košarkaši se dovode bez ikakvih (ili manjih) poreskih obaveza, za razliku od Evropskih igrača gde postoje nameti države.

Kao što rece Avdija, da bi doveli Evropljanina mora da jede živu decu...
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Pavlaka » Fri Aug 02, 2019. 9:56 pm

Tako je. Ali ima i do toga da im je liga baš okrenuta američkom tržištu. Izrael je pun dobrih igrača, ko prati i zna da gleda

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Pavlaka » Sun Aug 04, 2019. 6:22 pm

Dva jako zanimljiva igrača za praćenje su Darius Tompson i Moris Votson. Obojica dolaze iz holandske lige, tima ZZ Lajden.

Tompson je završio u Brindiziju, 1995.godište, veliko telo, pokriva 2 i 2/3. U potencijalu odličan igrač za evropski nivo. Nedostaje mi bolji ball handling i sigurniji šut, ako to doradi biće EC najmanje.

Mo Votson je završio u Forliju, druga liga Italije. Mali plej (178 cm, 1993) imao je burnu karijeru do sad. Sudjenje za silovanje, oslobodjen, ACL pregurao... Bio je prva zvezda univerziteta Krejton izuzetan igrač u kreaciji i solidan šuter. Ima jako telo za svoj size... Pratiće se ova dva momka dosta :wink:

User avatar
White Mamba
Posts: 1105
Joined: Wed Jul 31, 2019. 6:35 pm

Re: Košarkaški radar

Post by White Mamba » Thu Aug 08, 2019. 7:37 pm

Ne znam za koju temu je, ja bi volo Bella :D
Ako treba nedje da se prebacuje, prebacujte
Bas zeznut igrac, oce da igra odbranu, ume da izmisli poene, u Dacki je bio odlican :good:
Nije egoista, rezonski, timski, pametan kosarkas
Ono pod Repesom :lol: nije nikakav reper, taj bi kliker pokvario

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Pavlaka » Thu Aug 08, 2019. 11:43 pm

Bell je pozicija 3 primarno, sa opcijom spuštanja na 2 u big ballu.

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Košarkaški radar

Post by Admiral » Thu Aug 08, 2019. 11:51 pm

Pavlaka wrote:
Thu Aug 08, 2019. 11:43 pm
Bell je pozicija 3 primarno, sa opcijom spuštanja na 2 u big ballu.
Uh samo sam čekao :D

Ajde definiši razliku izmedju beka i krila?
Koja je ključna?
Koji element igre mora da ima bek, a da nema krilo?
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Pavlaka » Fri Aug 09, 2019. 12:26 am

Admiral wrote:
Thu Aug 08, 2019. 11:51 pm
Pavlaka wrote:
Thu Aug 08, 2019. 11:43 pm
Bell je pozicija 3 primarno, sa opcijom spuštanja na 2 u big ballu.
Uh samo sam čekao :D

Ajde definiši razliku izmedju beka i krila?
Koja je ključna?
Koji element igre mora da ima bek, a da nema krilo?
Načelno je vrlo prosto, kaže se u košarci igraš onu poziciju koju možeš da odbraniš :dance: Bell može da odbrani obe, ali je prirodnije da zbog brzine nogu, posebno lateralno, bude stavljen na poziciju 3. Tu prosto lakše igra odbranu, ali to ponajviše jer je epidemija small ball košarke zavladala, što u Evropi, što u regionu, pa se to preslikava na onaj 2 guard sistem, gde je pozicija SG u stvari prešla na opciju scoring guard (nekadašnjeg score first PG) vrlo često.

Ja inače nisam pristalica positionless basketball...ma koliko igrači budu fluidni, svakom igraču se mora odrediti idealna uloga i idealno mesto. Posebno što se u Evropi positionless basketball svodi na fejk varijantu usled nedostatka size i talenta zajedno, pa imamo ekipe sa po 2-3 bekčića i 2 forwarda, bez unutrašnje igre, odnosno bez dubine u napadu. Ta priča da svih 5 igra sve može da prođe u NBA, i to u ograničenim uslovima da ti je Magic plej, Peja bek i krilo, Dirkenštajn 4...dakle i fizika i mozak i skill, što je rređe od Halejeve komete.

U mom sistemu košarke ogromna je razlika između beka i krila. Od beka očekujem vrhunski šut, dobro off ball trčanje, posebno korišćenje stegera, dobru brzinu i solidan ball handling-kreaciju. U prevodu da ne bude rupa na kontroli lopte i taraba u kreaciji, ali to mi nije ni posao za beka.

E na krilu očekujem size, dobru defanzivu, i odlično trčanje, dobar skok. E sad sve zavisi šta imam na drugim mestima, pa tražim ili dobar prodor licem ili igru leđima, ili prosto ekstremne fizikalije da pokrpi sve ostalo...šut manje više (lepo ako je tu, ali mi nije presudno). Ove gluposti kao pik igra sa krila i slično me ne zanimaju, jer takve novce nisam nikad imao :lol: Ili ako dobiješ to, onda nemaš ništa drugo, poput nam druga Peinersa koji odbranu igra pogledom, skok uhvati kad mu lopta upadne u ruke ili napadne leđima nikad :D A opet ne košta malo

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Košarkaški radar

Post by Admiral » Fri Aug 09, 2019. 9:45 am

Lepo obrazlozeno.
Tema je malo filozofska, ali svakako idealna da se ubije letargija do pocetka SP i klubske sezone :D

Generalno gube se pozicije i u Evropi i u NBA, a sve kao posledica toga sto je kosarka postala fizicka igra vise nego igra talenta i glave na zalost. Dovoljno je da ne izlazis iz teretane, da igras pristojnu odbranu, i da imas ozbiljnu rolu u nekoj od ekipa.
Zamisli igraca pre dvadesetak godina koji ne zna da spusti loptu u dribling....naravno, ne mozes ni da zamislis.

Koja je pozicija Davidovac? ili Doncic u Realu? Samo centra jos nisu igrali... Bogdan? Na EP 2017 igrao i pleja.... Kalina? od 2 do 5....
Odredi npr ko je bek a ko krilo u KKB prosle godine sa Belom i K.Klarkom u petorci....u KKP kad su Page i Vanja na terenu... Ili trio Davidovac, KC Rivers i Laza....tanka linija.

Treneri sklapaju spoljnu liniju po karakteristikama, ne po pozicijama. Osim u fizickoj snazi, minimalne su razlike izmedju beka i krila.
Dovoljno je da jedan zna sa loptom, da bi drugi bio fizikalac i da ne pipne loptu osim ako je ne pokupi u skoku.
I cela EL ti je takva...

Koliko zapravo uopste i ima onih old school plejmejkera... to je tek retka vrsta....znaci opet uklapas po karakteristikama....
Sad je "modernizacije" kosarke i da plej bude glavni napadac, a da ostala dva spoljna igraju "od lopte"...
Barsa, Real, Zalgiris... koliko volis primera.
Naravno, sve zavisi od samog trenera, ali je copy / paste epidemina bas bode oci.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

Pavlaka
Posts: 407
Joined: Sun Jul 28, 2019. 2:12 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Pavlaka » Fri Aug 09, 2019. 10:52 am

Gube se pozicije i u NBA i u Evropi, ali mislim da je razlog drugačiji. U NBA postoji super nivo talenta, dok u Evropi to predstavlja iznuđeno rešenje sled nedostatka kvaliteta, pa tako gledamo patrljke na 5, scoring guards na pleju, krila na 4 i ne igramo ništa osim pikova, jer samo to i znamo :rofl:

Recimo, Barsa je napravila grešku što Ertela ili Pangosa nije zamenila Laprovittolom. Dobili bi još najmanje 3-4 dodatne opcije sa tim, iako je Lapro 5 x jeftiniji igrač na tržištu.

Ovo za igrače, ja sam gore rekao da je igračima potrebno pronaći idealnu poziciju i ulogu, što po njihovim karakteristikama, što po protivniku. Tako da nisam zagovornik tog besomučnog šetanja polivalentnijih igrača po pozicijama. Osim kad povrede diktiraju... Evo primera

Davidovac je za mene point forward, dakle vidim ga na 3/4...štaviš ga tu i on je mm po svom skillu, a pri tom odbrana i igra ne trpe. Štaviš ga na pleja, ok je to, ali brzina igre mnogo trpi...

Kalinić je 4/3. Uloga savršena za njega je da bude undersized 4 u EL, snagu ima da kompenzuje, a skill i šut taman za 4. Opasan I licem. Spusti ga na 3, mnogo gubiš, osim u nekom big ballu.

E sad, ovo da rasporedim pozicije... Za mene je Koti Klark od one teške povrede u Uniksu 4ka, on može da odigra malo na 3,ali je spor i tron lateralno da to ne vredi... Takvog igrača nikad ne bih doveo, školski primer zaglavljenosti između pozicija. Tako da su mi Bell na 3 i Koti na 4 dobar par, dok na 2 i 3 katastrofa.

Zvezda iznuđeno, zbog povreda. Tu mora Davidovac na 1, KC na 2, 2/3, Lazić zbog lošeg skilla na 3...Ali nije Tomić lujka, nego je ovo bilo iznuđeno da Filip ne odapne sam. I dobro se snašao.

KKP sa Paige i Vanjom na terenu može da sklopi samo neznalica ili da bude iznuđeno. Kreacija 0, ostali saigrači mogu slobodno da stoje, napad na reket 0, prodor 0-1 jer je Vanja napredovao, ali sve u svemu potpuno bezopasna spoljna linija osim u šutu. Znam da su to igrali, ali tuga.. A znam i što sam odbio Paige. Taj lik je idealan za Real, Fener da menja Diksona itd, ali u ulozi i minutaži koja mu se dozira. Maks 15 smislenih minuta

User avatar
Tommen
Site Admin
Posts: 800
Joined: Thu Jul 25, 2019. 2:22 pm

Re: Košarkaški radar

Post by Tommen » Fri Aug 09, 2019. 12:41 pm

Paige idealan za 15 minuta u Realu? Onda ce valjda biti dobar i za KKP.

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Košarkaški radar

Post by Admiral » Fri Aug 09, 2019. 1:03 pm

Mislim da je vise mislio u globalu da je taj tip igraca za takvu ulogu, a ne nosioca u KKP....

Ne slazem se u ovom delu da su niske petice iznudjena resenja... ima i do nedostatka igre ledjima ka kosu, ali je EL trenerima dovoljno da je on dobar pick&roll defanzivac, a idealan ako moze da preuzme igraca sa loptom makar poslednjih 8 sekundi.
Sve se svelo na P&R a vise ne moze da se vidi razlicita odbrana od pika, svi sve preuzimaju, sa ili bez lopte..... a sve kao posledica toga da napadaci nisu opasni kao pre a da su igraci u odbrani fizicki toliko uznapredovali da hipoteticki ni nema MM.
Da ne ulazim u to da su reketi puni sto otezava i ovo malo znanja centru da pokaze ledjima ka kosu.....

Zato i kazem, nema pozicija, sve je do karakteristika i rola igraca, a sto je polivalentniji vise vredi.
Ti od Lazica znas sta mozes da dobijes, ali od Davidovca ne znas sta novo moze da donese.
Igra na 1, onda ga u npr 30min Tomic prebaci na 4 gde Novica zbog snage ne moze vise i da napravi toliku prednost na niskom postu, a u odbrani ni radarom Dekija da uhvati.


Gore primere sam ti naveo odokativno samo da bi se videlo koliko su nazivi pozicije 2 ili 3 potpuno nebitne, svi su spoljni igraci.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

Post Reply