Domaće niže lige

Sve o regionalnoj košarci.

Moderator: Moderator

Post Reply
User avatar
Packe
Posts: 67
Joined: Wed Jul 31, 2019. 3:25 pm

Domaće niže lige

Post by Packe » Wed Jul 31, 2019. 6:13 pm

S obzirom na klub, "osuđen" sam da pratim malo više dešavanja u domaćim nižim ligama. Siguran sam da ima još ljudi na forumu koji se kreću u tim krugovima pa ne bi bilo loše i da se malo tih priča dotaknemo i prozborimo koju :)

Iskreno slabo poznajem dešavanja po regionalnim ligama van centra. Kratko cu da proletim kroz ove lige o kojima znam šta da kažem :)

2. Muška liga Srbije

Ušli u KLS: Kolubara LA 2003, Napredak JKP
Ispali iz lige: Vrbas, Rtanj, Žarkovo, Plana
Ušli iz 1.MRL: BKK Radnički, Sveti Đorđe, Železničar, Fair Play
Ispali iz KLS u 2MLS: Beovuk, Spartak
Ostali od prošle sezone: Mladost Smederevska Palanka, Zemun, Sloga, Konstantin, Pirot, Zdravlje, Radnicki, Proleter

Jako kvalitetni klubovi će u sezoni 19/20 nastupati u 2. Muškoj ligi Srbije. Iz KLS-a su došli legendarni Beovuk i Spartak, dok su se iz 1.MRL priključili niški Fair Play koji jedan jako kvalitetno organizovan kolektiv, Čačanski Železničar, hit Kupa Radivoja Koraća Sveti Đorđe i kultni BKK Radnički. Sve "pridošlice" u perspektivi mogu da budu ekipe koje će se boriti za ulazak u KLS. Većina rostera još uvek nije formirana do kraja, ali ako se po jutru dan poznaje očekuje nas vrlo neizvesna liga. BKK je zasada doveo Žarka Valjarevića i Slobodana Dunđerskog. Traže se još dva igrača da kompletiraju tim sa kojim će da probaju da napadnu vrh.

1. Muška regionalna liga Centar

Ušao u 1.MRLC: BKK Radnički
Ispala iz lige: Astra
Ušli iz 2.MRLC: LA Basket i Vizura
Ispalo iz 2MLS u 1.MRLC: Žarkovo

Još jedna liga gde nas ove godine može čekati mnogo neizvesnosti. Prošle godine su se oko titule borili BKK i Slodes, dok su Borac i Beko bili odmah iza njih. Glavno pitanje je sa kakvim će sastavima u novu sezonu ući ove ekipe. Slodes je prošle godine doveo bio par iskusnih igrača koji su trebali da naprave tu razliku za ulazak, i malo je nedostajalo. Najzvučniji su svakako bili Nenad Mišanović (ex-Crvena Zvezda), Nebojša Palasijo Kilijan (3x3 Ralja) i Šakota. Uz nekoliko mladih i perspektivnih momaka od ranije iz kluba. Ukoliko se zadrži kostur ekipe, sigurno će ponovo sloviti za favorita za ulazak u viši rang. U ovom trenutku nemam informacije kako izgleda ekipa. Prošle godine ih je samo lošiji međusobni skor sprečio da idu gore. Beko godinama ima kvalitetne mlade igrače i strogo je fokusiran na njihovu promociju, verovatno će tako biti i ove godine, a za isti recept se odlučilo i Žarkovo, koje će imati pretežno juniorsku ekipu. Borac iz Zemuna je prošle godine imao spoj mladosti i iskustva, pretpostavka je da će i ove godine ključ u ruke biti dat mladom Marku Šiniku, a videćemo ko će da se priključi još timu. Radnički iz Obrenovca je prošle godine bio jedan od nagaznih mina sa Ivanom Žigeranovićem, dok je Barajevo uvek bilo nezgodno u svojoj hali predvođeno lokalnom legendom Markom Petrovićem Amosom. Žitko, Eko i Torlak su uglavnom davali šanse kadetima i juniorima i bili su dosta po kvalitetu iza pomenutih ekipa. U Torlaku je jedino Luka Drča pravio ozbiljnu razliku kada je igrao. Videćemo i kako će izgledati Borča ove sezone. Nakon prošlogodišnje saradnje sa našim klubom, prijateljski je došlo do rastanka, i svako je krenuo svojim putem. Postoji velika verovatnoća da će i tu biti dosta podmlađen sastav. LA Basket i Vizura su mi poprilične nepoznanice. Jedino znam da su oba kluba davali isto priliku mlađim igračima.

2. Muška regionalna liga centar

U ovom trenutku još uvek nisu poznati učesnici i format takmičenja. Jedino što mogu da potvrdim je da će naš KK Rivers BM od starta krenuti jako na osvajanje lige :) Takođe iz priče sa šampionom beton lige, Pobednikom 011, zaključio sam da će i oni učestvovati.
Iskoristiću priliku i da izbacujem informacije vezano za naš klub na ovom topiku.

Ko želi da se uključi u priču biće mi drago :)

MMM
Posts: 1522
Joined: Sat Jul 27, 2019. 4:05 pm

Re: Domaće niže lige

Post by MMM » Wed Jul 31, 2019. 6:23 pm

Dobro nam došao, sad ovako formalno. :)

Mislim da ima zanimljivih desavanja u nizim ligama, svaka ti cast sto guras pricu sa Riversom.

U nama kao forum backdoor.rs prica koju vodis obecavam ti imace partnera kao sto cemo podrzati u svim sportovima slicne price sirom naseg regiona.

Svako ko zna za slicnu pricu neka mi se javi ili bilo kome iz tima, zajedno mozemo podici sport na visi nivo.

User avatar
Borca
Posts: 1415
Joined: Thu Aug 01, 2019. 12:08 am

Re: Domaće niže lige

Post by Borca » Thu Aug 01, 2019. 12:14 am

Pozdrav za KK Rivers, pratim vas na Twitter-u :)

User avatar
B13
Posts: 324
Joined: Thu Jul 25, 2019. 3:00 pm

Re: Domaće niže lige

Post by B13 » Thu Aug 01, 2019. 1:02 am

Packe, odlična tema, svaka čast na trudu, čestitam ulazak na zimske lige, i želim puno sreće u nastavku! Nadam se da će nam se ovde priključiti još ljudi.

Pa hajde i ja da se upišem na ovoj temi pošto pratim dešavanja u 1. MRL Sever i 2. MRL Sever - Jug. Da bi moglo ispisano lakše da se isprati, da dam objašnjenje skraćenica naziva liga i koji je rang takmičenja, ukoliko neko nije upućen:

2. MLS - 2. Muška Liga Srbije (drugi rang takmičenja, prvi ispod KLSa)
1. MRL Sever - 1. Muška Regionalna Liga Sever (treći rang takmičenja, rang ispod 2.MLS. Igra se po regionima, Vojvodina ima dodatak Sever, Beograd = Centar, Istočna i južna Srbija = Istok, Zapadna Srbija, Šumadija, KiM = Zapad)
2. MRL Sever - 2. Muška Regionalna Liga Sever (četvrti rang takmičenja, rang ispod 1. MRL Sever, ista priča po regionima)


2. MRL Sever podeljana je na:

- 2. MRL Sever - Sever, u kojoj nastupaju ekipe iz srednjeg i severnog Banata i Bačke (prošle godine podeljena na 2. MRL Sever 1 i 2. MRL Sever 2, pa se posle igrao plejof i plejaut, zbog velikog broja ekipa, čak 16.
- 2. MRL Sever - Jug, u kojoj nastupaju ekipe iz južnog Banata i Srema.

1. MRL Sever igra se na nivou cele Vojvodine.

1. MRL Sever

Ušao u 2.MLS: KK Sveti Đorđe Žitište
Ispala iz lige: KK Akademik Srbobran, KK Kris Kros Pančevo, KK Futog Tupanjac MD ?, KK Sloven Ruma ??, KK Topola Bačka Topola ???
Ušli iz 2.MRLS: KK Stara Pazova, KK Sloboda NS
Ispali iz 2MLS u 1.MRLS: KK Vrbas

Zbog nove uredbe na nivou KSSa, koja stupa na snagu od sezone 19/20, i koja kaže da maksimalan broj ekipa u takmičenjima pod okriljem KSSa iznosi 12, još pred početak sezone 18/19 znalo se da nas očekuje mnogo uzbuđenja, zbog toga što se u ovoj ligi takmiči 14 timova. Od samog starta za ulazak u viši rang izdvojile su dve ekipe, već gorepomenuto iznenađenje KRK, KK Sveti Đorđe Žitište i KK Mladost Veternik. Prvi nagoveštaj ka tome ko bi mogao da bude osvajač lige, desio se u 11. kolu, kada su ove dve ekipe igrale svoju prvu utakmicu. I jedni i drugi su u ovaj derbi ušli sa skorom 10-0, a u Žitištu pobedu od 4 poena razlike odnosi domaćin. Inače, u Žitištu je neverovatna atmosfera što se tiče košarke na nižim ligama, a bogami i u višim. Prvo što je mala sala, što znači i mali teren. Pored toga imaju tribine i grupu navijača koja navija celu utakmicu sa sve bubnjem :D Neverovatna buka i celo to ludilo topi protivnika. Celo mesto je iza njih, a pred početak utakmice sa razglasa se čuje i himna kluba
Spoiler!
Uopšte nije zajebancija. :D

Sve su oči bile uprte u drugi deo sezone i njihov naredni susret u Veterniku na 3 kola do kraja, jer se očekivalo da će se tu rešavati pitanje prvaka. Međutim, KK Mladost počinje da kiksa protiv slabijih protivnika, i ekipa iz Žitišta lakše nego što se nadala dolazi do titule. Verujem da će dogodine biti među prvim favoritima za osvajanje lige, pošto su momci sjajni. Imaju dobrog trenera, treniraju redovno, sve su to relativno klinci, igraju brzo i dopadljivo.

U Žitištu se već godinama dosta ulaže u košarku, i pored svega gore navedenog zasluženo je što su najzad napravili iskorak. Koliko sam čuo, 2.MLS neće moći da igraju u svom mestu zbog neadekvatnih uslova, i sele se u drugu salu, da li u Zrenjaninu ili Karađorđevu ili u nekom okolnom mestu, nisam siguran. Po mom mišljenju, velika šteta.

E sad ide zanimljiv deo, borba za opstanak :D

Već sam spomenuo uredbu KSSa u maksimalnom broju ekipa, e sad šta je to značilo za ovu ligu? Značilo je da od 14, dve ekipe ispadaju zbog smanjenja lige na 12, dve ekipe ispadaju jer mora jedna da uđe iz 2.MRL Sever - S i jedna iz 2.MRL Sever - J, i na sve to ispada još onoliki broj ekipa koliko ispadne iz 2.MLS u 1.MRL Sever. Pravo ludilo počinje na zimskoj pauzi jer su u 2. MLS, u zoni ispadanja dve ekipe koje su sa teritorije Vojvodine, KK Vrbas i KK Proleter. Za 1.MRL Sever to znači da postoji mogućnost da ispadne čak 6 ekipa, što je skoro pola lige. Situacija je takva da su za opstanak sigurne, pored prvoplasirane, još samo 3 ekipe od 2.-4. mesta, dok su svi ostali u neizvesnosti. Od samog starta jasno je bilo da je siguran za niži rang KK Akademik iz Srbobrana, koji je u ligu ispao iz 2.MLS baš ove sezone. Vrlo brzo postaje jasno da će im se pridružiti i KK Kris Kros iz Pančeva. Uspeli su nekako da prežive hod po ivici ambisa prošle sezone, ali nisu bili te sreće i ove. Šteta je za njih jer su uvek imali odličnu školu košarke i redovno su u seniorskoj ekipi imali svoje kvalitetne klince. Zatajilo je to poslednjih par sezona iz svakojakih razloga, tako da je ovo epilog.

Sve ostale ekipe bile su u borbi do samog kraja i sve se rešavalo u poslednjem kolu. One upitnike gore sam stavio jer još nije najjasnije kakav će format imati ova liga. Pojavile su se bile priče da će biti podeljena u dve grupe, pa plejof i plejaut, ali na kraju navodno ništa od toga. Pošto je u uzbudljivoj zavšnici sezone Proleter na kraju izborio opstanak u 2.MLS, dok je Vrbas ispao, najverovatnije da će iz 1.MRL Sever ispasti onih navedenih 5 ekipa i liga će u narednoj sezoni imati 12 timova.

Što se tiče Vrbasa, takođe se pre par meseci pojavila neproverena priča da će sa Spartakom zameniti mesto u ligi (Spartak je ispao iz KLSa), tako da će ostati u 2. rangu takmičenja, dok se Spartak seli u 3. Videćemo šta će biti od toga.

Nova sezona bi trebalo da počne krajem septembra - početkom oktobra.

Raspisao sam se dobrano, verovatno sam već dosadio, tako da ću analizu minule sezone 2. MRL Sever - J, ostaviti za neki drugi put, ako uopšte ikog zanima :D

MMM
Posts: 1522
Joined: Sat Jul 27, 2019. 4:05 pm

Re: Domaće niže lige

Post by MMM » Thu Aug 01, 2019. 7:40 am

Hvala vam obojci. Ko zna možda ova tema zaseni velike :)

Još jedna zanimljiva košarkaška priča dolazi iz Gajdobre. KK Hercegovac ove sezone igrače 2.Srpsku ligu.

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Domaće niže lige

Post by Admiral » Thu Aug 01, 2019. 8:58 am

Pozdrav Packetu, i ekipi na vrlo dragoj temi :good:

Nestvarno je kako Smederevska Palanka nije usla u KLS vec je to uradio Naparedak. Ili nekome ne odgovra, ili SP bas nema srece da zatvori jednu sezonu bez gluposti koji ih kostaju promocije.

Sto se regiona centar tice....tuga. Svi koji smo deo tog cirkusa znamo na kom je nivou sve to.
Najvise me plasi cinjenica da je svake sezone sve gore i gore...i kvantitet i kvalitet...i da se kraj bedi ne nazire.


Sve to dodje na naplatu na turnirima MK...kao ovo leto...gde se blamiramo bez pardona, a bice jos gore.
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

User avatar
Packe
Posts: 67
Joined: Wed Jul 31, 2019. 3:25 pm

Re: Domaće niže lige

Post by Packe » Thu Aug 01, 2019. 10:20 am

Hvala drugari na podršci :)

@B13

Vise nije moguca "legalna" zamena ranga. Al sam siguran da postoje neke druge metode. Koliko sam cuo prosle godine su bile neke neprilike po tom pitanju i onda je savez odlucio to da malo zategne. Princip po kom je moguce je da Spartak odustane od takmicenje ili ne ispuni uslove, pa onda se nudi prvoj sledecoj ekipi iz regiona, e sada ne znam da li bi onda nudili Vrbasu ili Veterniku. Na taj nacin je i Vizura usla. Vitez je bio drugoplasiran ali je odustao. Nisu hteli gore ni Ras ni Astra, i onda je usla Vizura.

User avatar
Tommen
Site Admin
Posts: 800
Joined: Thu Jul 25, 2019. 2:22 pm

Re: Domaće niže lige

Post by Tommen » Thu Aug 01, 2019. 11:01 am

@B13

Cujem da lazes ljude da smo ispali iz lige, mi gospodski napustili :D

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Domaće niže lige

Post by Admiral » Thu Aug 01, 2019. 11:18 am

Zamena ranga je moguća samo u slučaju da ekipa koja ustupa mesto ide u najniži rang takmičenja.

Ono što dodatno komplikuje situaciju, to je što ako bi ekipa "otišla" u najniži rang, njihove mlađe kategorije ne mogu da igraju Kvalitetne lige...

Zato je Žarkovo ipak igralo prošle sezone B ligu, i ako su hteli da ustupe... da bi im kadeti i juniori igrali kvalitetnu...
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

User avatar
Packe
Posts: 67
Joined: Wed Jul 31, 2019. 3:25 pm

Re: Domaće niže lige

Post by Packe » Thu Aug 01, 2019. 12:36 pm

Od ove sezone ni to nije moguce. Veruj mi iz prve ruke znam, imam sopis o tome :D Mozes samo da istupis, ali onda ulazi sledeci koji polaze pravo na mesto po plasmanu.

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Domaće niže lige

Post by Admiral » Thu Aug 01, 2019. 12:39 pm

Ako to zeli.... a obicno ne zeli :D
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

User avatar
B13
Posts: 324
Joined: Thu Jul 25, 2019. 3:00 pm

Re: Domaće niže lige

Post by B13 » Thu Aug 01, 2019. 1:52 pm

Admiral wrote:
Thu Aug 01, 2019. 8:58 am

Sto se regiona centar tice....tuga. Svi koji smo deo tog cirkusa znamo na kom je nivou sve to.
Najvise me plasi cinjenica da je svake sezone sve gore i gore...i kvantitet i kvalitet...i da se kraj bedi ne nazire.


Sve to dodje na naplatu na turnirima MK...kao ovo leto...gde se blamiramo bez pardona, a bice jos gore.
Zamisli kako je u ostalim regionima, kad je Centar verovatno i najkvalitetniji. Na Severu 1. MRL još i ima neki određeni kvalitet, ali druga ne liči ni na šta i može da je igra ko god ima finansije da je izgura. Razlika između 2 lige je nebo i zemlja. Ovo o 12 ekipa u ligi je verovatno dobra odluka jer će se koncentrisati kvalitet.

Što se tiče MK, situacija je već alarmantna. Na nivou cele Vojvodine broj ekipa koji je učestvovao u ligi - U16 Kadeti - 9 ekipa, U18 Juniori - 7 ekipa, U19 Juniori - 10 ekipa. Žrebanja su uvek odrađena na 10 ili 12 ekipa, i onda klinci ni nemaju utakmice svake nedelje. Na sve to imaš one fore kad iz Srbobrana ili Subotice treba da dolazi na gostovanje u Pančevo, pa dalek put, pa odlaže utakmicu do poslednjeg kola i na kraju je preda službenim rezultatom. I dođeš do toga da deca na kraju ne odigraju ni tih mizernih 15ak utakmica. Poređanja radi u Beogradu ti vikendom imaš 100+ kadetskih i juniorskih utakmica, ovde nemaš 100 za celu sezonu.
Tommen wrote:
Thu Aug 01, 2019. 11:01 am
@B13

Cujem da lazes ljude da smo ispali iz lige, mi gospodski napustili :D
Moja greška, nisam znao da ste na kraju izvukli sezonu :D

Ništa od vas dogodine?

User avatar
Angus Young
Posts: 18
Joined: Tue Jul 30, 2019. 12:52 am

Re: Domaće niže lige

Post by Angus Young » Thu Aug 01, 2019. 2:12 pm

Tegi javlja da je Rasko Katic potpisao za Radnicki

Last edited by CikaZika on Thu Aug 01, 2019. 2:14 pm, edited 1 time in total.
Reason: Instagram
nije uvek lako, ali je uvek lepo..

User avatar
Admiral
Posts: 538
Joined: Sun Jul 28, 2019. 1:51 pm
Location: Belgrade

Re: Domaće niže lige

Post by Admiral » Thu Aug 01, 2019. 2:29 pm

@B13

Ako se zadrzimo na kvalitetu seniora, i izuzmes prve dve ekipe iz regiona 1ML centar, iz iskustva znam da je ostatak lige na nivou 2ML Vojvodina.



@Angus Young
Nastavlja se tamo gde su stali prosle godine...

Tako je Ivan Zigeranovic prosle godine igrao za Radnicki Obranovac, Nenad Misanovic i Sakota za Slodes, Tapuskovic za BKK... itd...
Na Kosovu božur cveta, ne damo te zemljo sveta!

User avatar
Tommen
Site Admin
Posts: 800
Joined: Thu Jul 25, 2019. 2:22 pm

Re: Domaće niže lige

Post by Tommen » Thu Aug 01, 2019. 2:42 pm


Moja greška, nisam znao da ste na kraju izvukli sezonu :D

Ništa od vas dogodine?
Ma nista, nema ko da igra, drugi deo sezone smo uglavnom igrali sa 5 ili 6 igraca, povracalo se pa je zvonilo :D

A meni se licno igra samo kontam da sam nepozeljan u Dinamu nakon sto sam ispao Stefan Jankovic :D

Post Reply